


Elitech Workstation | BFT705
Elitech Workstation | BFT705
Application: Workstation, Working Table, Executive Table.
Transform your office into a hub of productivity with the Elitech Workstation. Designed for modern professional environments, this workstation blends minimalist aesthetics with heavy-duty functionality, making it the perfect choice for corporate offices, co-working spaces, and home studios.
Two Seater Dimension:
| Length - 96" | Depth - 24" | Height - 29.5" |
Four Seater Dimension:
| Length - 96" | Depth - 48" | Height - 29.5" |
Materials:
| Table Top: | 16 mm Laminated Board with 32mm visual. |
| Board Edging: | 1mm edging. |
| Frame: | Mighty Mild Steel. |
| Paint: | Powder coating heat paint. |
| Partition: | 16 mm Laminated Board. |
| Cable hole: | Round cable hole attached. |
| Wire Management: | Yes, Wire management system is attached. |
| Adjustable Stopper: | Yes. |
Note: Chair price is not included.
Key Features
-
Sleek Modern Design: Features a clean tabletop paired with unique metal support legs, offering a contemporary look that fits any office decor.
-
Integrated Storage: Each station comes with matching three-drawer mobile pedestals. Keep your documents and personal items organized and secure with high-quality locking mechanisms.
-
Built to Last: Engineered with premium materials, the Elitech Workstation is designed to withstand the rigors of daily professional use while maintaining its premium finish.
Original: $183.28
-65%$183.28
$64.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elitech Workstation | BFT705
Application: Workstation, Working Table, Executive Table.
Transform your office into a hub of productivity with the Elitech Workstation. Designed for modern professional environments, this workstation blends minimalist aesthetics with heavy-duty functionality, making it the perfect choice for corporate offices, co-working spaces, and home studios.
Two Seater Dimension:
| Length - 96" | Depth - 24" | Height - 29.5" |
Four Seater Dimension:
| Length - 96" | Depth - 48" | Height - 29.5" |
Materials:
| Table Top: | 16 mm Laminated Board with 32mm visual. |
| Board Edging: | 1mm edging. |
| Frame: | Mighty Mild Steel. |
| Paint: | Powder coating heat paint. |
| Partition: | 16 mm Laminated Board. |
| Cable hole: | Round cable hole attached. |
| Wire Management: | Yes, Wire management system is attached. |
| Adjustable Stopper: | Yes. |
Note: Chair price is not included.
Key Features
-
Sleek Modern Design: Features a clean tabletop paired with unique metal support legs, offering a contemporary look that fits any office decor.
-
Integrated Storage: Each station comes with matching three-drawer mobile pedestals. Keep your documents and personal items organized and secure with high-quality locking mechanisms.
-
Built to Last: Engineered with premium materials, the Elitech Workstation is designed to withstand the rigors of daily professional use while maintaining its premium finish.





















