

Prestige Executive Desk - BFT751
Prestige Executive Desk - BFT751
The Prestige Executive Desk is designed to strike a balance between modern aesthetics and functional workspace management. Strong and light-weight, made with a technique that uses less raw materials, reducing the impact on the environment.
Key Features
- Table Top: 25mm Laminated Board.
- Others Place:16mm Laminated Board
- Heavy Duty Mild Steel Base and Legs
- Zinc Phosphate and Powder Coated Heat Paint Finish
- Designed at a standard executive height to promote better posture and comfort during long working hours.
Application: Executive Table, Home Office Table.
Table Dimension:
| Length | Depth | Height |
| 60" | 30" | 30" |
Cabinet Dimension:
| Length | Depth | Height |
| 16" | 30" | 26" |
Materials:
| Table Top: | 25mm Laminated Board. |
| Others Place: | 16mm Laminated Board |
| Board Edging: | 1mm edging. |
| Frame: | Mighty Mild Steel. |
| Metal Size: | 1"/2" thick MS Hollow box. |
| Paint: | Powder coating heat paint. |
| Drawer Feature: | Made of best quality channel. |
| Drawer Lock: | Yes, upper drawer is locked. |
| Cable hole: | Yes. |
| Adjustable Stopper: | Yes. |
Note: Chair is not included.
Original: $118.12
-65%$118.12
$41.34Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Prestige Executive Desk - BFT751
The Prestige Executive Desk is designed to strike a balance between modern aesthetics and functional workspace management. Strong and light-weight, made with a technique that uses less raw materials, reducing the impact on the environment.
Key Features
- Table Top: 25mm Laminated Board.
- Others Place:16mm Laminated Board
- Heavy Duty Mild Steel Base and Legs
- Zinc Phosphate and Powder Coated Heat Paint Finish
- Designed at a standard executive height to promote better posture and comfort during long working hours.
Application: Executive Table, Home Office Table.
Table Dimension:
| Length | Depth | Height |
| 60" | 30" | 30" |
Cabinet Dimension:
| Length | Depth | Height |
| 16" | 30" | 26" |
Materials:
| Table Top: | 25mm Laminated Board. |
| Others Place: | 16mm Laminated Board |
| Board Edging: | 1mm edging. |
| Frame: | Mighty Mild Steel. |
| Metal Size: | 1"/2" thick MS Hollow box. |
| Paint: | Powder coating heat paint. |
| Drawer Feature: | Made of best quality channel. |
| Drawer Lock: | Yes, upper drawer is locked. |
| Cable hole: | Yes. |
| Adjustable Stopper: | Yes. |
Note: Chair is not included.





















